Цікавий відпочинок:

Про жертовні камені на бойківщини PDF  | Друк |
Статті - Про сколівщину
Головна статті
Про жертовні камені на бойківщини
Турецький камінь (камінь №1)
Камінь №2 біля Верхнього Синевидного
Камінь №3 біля с. Верхнє Синевидне
Камінь №4 біля с. Верхнє Синевидне
Всі сторінки

В контексті вивчення вірувань і уявлень наших предків надзвичайно цікавим і актуальним є віднайдення і вивчення штучно оброблених каменів і петрогліфів. Серед культових каменів в літературі описуються камені з назвами "жертовний", або "жертовник". Дослідники мають на увазі, що при певних ритуалах безпосередньо на камені, або біля нього відбувалися жертвоприношення. За зовнішніми ознаками в першу чергу їх виділяють за наявністю штучних заглиблень ("жолобів", "чаш", "жертовних ям" та інше) переважно на верхніх горизонтальних площадках. За тими самими ознаками, хоча і дещо умовно, ми також будемо називати подібні камені "жертовними". Такі камені відомі на різних частинах території України, в тому числі і в масиві Українських Карпат. Зокрема, це пам'ятки на скелях поблизу с. Урич, с. Розгірче Сколівського р-ну Львівської обл., на скелях Довбуша поблизу с. Бубнище Долинського р-ну, на Писаному Камені в Верховинському р-ні, та на Лисівському камені, Косівського р-ну, Івано-Франківської обл. Ці об'єкти довгий час користувались увагою вчених, зокрема таких, як Іван  Вагилевич ,  Михайло  Рожко,  Микола Бандрівський. Проте невелика кількість відомих пам'яток утруднює остаточне з'ясування питання їх походження і призначення.

Метою цієї статті є введення у науковий обіг даних про нові знайдені культові камені (див. карта 1), оскільки нагромадження подібного матеріалу з часом дасть відповіді на поставлені питання та простір для більш широких узагальнень.

Карта 1. Корчин та В. Синьовидне
Карта 1.

№ 1 - камінь "Турецька баба" знайдений поблизу с. Корчин Сколівського р-ну Львівської обл.

№ 2 - камінь з горизонтальною площадкою та жолобом на ній, знайдений біля потоку Березовий, на схилі Комарнцького хребта, поблизу с. Верхнє Синьовидне Сколівського р-ну Львівської обл.

№З - скеля з зображеннями долонь, хрестів та жолобами.

№ 4 - скеля з округлими жолобами та жолобом у вигляді ступні.

 



 

Подібні матеріали

Сколе - Карпати.інфо