Сколівський районний суд заборонив незаконне будівництво на заповіднику «Тустань» PDF  | Печать |
Новости - Общие новости
29.09.2011 17:43

13 вересня 2011 року Сколівський районний суд своїм рішенням визнав незаконною самовільну забудову Державного історико-культурного заповідника «Тустань» в селі Урич. А саме суд прийняв рішення про забудову на ділянці, що належить гр. Щур.О.І. та визнав її такою, що суперечить законодавству. Позивачем від імені Заповідника виступила Прокуратура Сколівського району. Було скасовано рішення Підгородецької сільської ради про затвердження містобудівного обґрунтування ділянки, дозвіл на ведення будівництва, акт про зміну цільового призначення ділянки та державну реєстрацію держакту права власності на земельну ділянку.

В подальших планах Заповідника «Тустань» є наступні позови до власників ділянок, щоб в судовому порядку змусити їх розібрати початки забудови. Також необхідно повернути русло потоку Воронового, яке змінили торік, до попереднього його стану.

Відомо, що незаконне будівництво на території охоронної зони пам’ятки археології національного значення “Городище літописного міста Тустань” розпочалося з травня 2010 року. Державний заповідник «Тустань» миттєво звернувся до суду, однак перше чітке рішення вдалося отримати лише тепер.


Документи

 

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


13 вересня 2011 року Сколівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого – судді                                Янка Б.Я.;

при секретарі                                             Павкевич Н.Я.;

з участю прокурора                                  Блистів О.І.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сколе справу за адміністративним позовом прокурора Сколівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державного історико-культурного заповідника «Тустань» до Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, Управління держкомзему у Сколівському районі Львівської області, Щур Орисі Іванівни, з участю третьої особи – Управління охорони культурної спадщини у Львівській області, про визнання незаконними та скасування рішень Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області № 12 від 27.03.2009 року, № 20 від 10.07.2009 року, скасування дозволу на виконання будівельних робіт № 24/72-09 від 30.12.2009 року, виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області та скасування державної реєстрації Державного акту права власності на земельну ділянку від 25.08.2009 року № 542799, виданого на ім’я Щур Орисі Іванівни,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Сколівського району Львівської області, в інтересах держави в особі Державного історико-культурного заповідника «Тустань» звернувся до суду з позовом до відповідачів Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, Управління держкомзему у Сколівському районі Львівської області, Щур О.І. та просить визнати незаконним та скасувати рішення Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області № 12 від 27.03.2009 року, визнати незаконним та скасувати рішення Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області № 20 від 10.07.2009 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки та передачу у власність, скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт № 24/72-09 від 30.12.2009 року, виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, скасувати державну реєстрацію Державного акту права власності на земельну ділянку від 25.08.2009 року № 542799, виданого на ім’я Щур Орисі Іванівни.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що рішенням Підгородецької сільської ради від 27.03.2009 року затверджено містобудівне обґрунтування території під будівництво індивідуального житлового будинку в с. Урич Сколівського району Львівської області відповідачки Щур О.І., та надано їй дозвіл на складання проекту відведення по зміні цільового призначення з ведення ОСГ під будівництво житлового будинку в с. Урич Сколівського району Львівської області, площею 0,4093 га.

Рішенням Підгородецької сільської ради № 20 від 10.07.2009 року змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,4093 га., яка розміщена в с. Урич Сколівського району Львівської області і перебуває у приватній власності Щур О.І., яка з 27.05.2010 року почала здійснювати на вказаній земельній ділянці будівельні роботи.

Оскільки вказана земельна ділянка розміщена в межах комплексної охоронної зони пам’ятки археології національного значення “Городище літописного міста Тустань” у с. Урич Сколівського району Львівської області, Державний історико-культурний заповідник «Тустань» повідомляв Сколівську райдержадміністрацію, Підгородецьку сільську раду та Сколівську районну раду листами № 41, 42 та 43 відповідно від 19.09.2007 року про існування пам’ятки археології національного значення, створення на її базі Заповідника і про здійснення науково-дослідних та проектних робіт над охоронними зонами.

В свою чергу Управління охорони культурної спадщини листом № 1/974 від 11.03.2007 року просило голову Сколівської райдержадміністрації, у зв’язку з проведенням робіт з інвентаризації земельної ділянки Державного історико-культурного заповідника «Тустань», призупинити роботи з оформлення земельних ділянок у межах Заповідника на території Підгородецької сільської ради, а також листами № 1/975, 1/976 та 1/977 від 11.03.2008 р. повідомляло голову Підгородецької сільської ради, начальника Сколівського відділу ЛРФ «ДП» ЦДЗК та Управління земельних ресурсів у Сколівському районі про проведення інвентаризації земельної ділянки Державного історико-культурного заповідника «Тустань» на території Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області. Одночасно Управління охорони культурної спадщини листом № 1/1437 від 16.03.2009 року повідомляло голову Підгородецької сільської ради про ведення робіт з інвентаризації земельної ділянки Державного історико-культурного заповідника «Тустань» та просило призупинити оформлення земельних ділянок у межах Заповідника на території Підгородецької сільської ради. Листом № 22-1806/21 від 15.06.2009 року Державна служба з питань національної культурної спадщини інформувала голів Львівської облдежадміністрацїї, Сколівської райдержадміністрації та Підгородецької сільської ради про ведення науково-проектних робіт щодо визначення меж території та зон охорони Державного історико-культурного заповідника «Тустань», до складу якого входить пам’ятка археології національного значення «Городище літописного міста Тустань» у с. Урич Сколівського району Львівської області, та просила призупинити на цей період землевідведення та погодження проектів забудови в зоні впливу пам’ятки.

Відповідно до Земельного кодексу України, який виділяє серед різних категорій земель і землі історико-культурного призначення і до таких земель належать землі, на яких розташовані історико-культурні заповідники, історичні або меморіальні будинки, садиби, пам’ятні місця, городища, кургани, залишки фортець, поселень тощо, архітектурні ансамблі і комплекси, історичні центри, квартали і площі, залишки стародавнього планування і забудови міст та інших населених пунктів, архітектурні споруди, садово-паркові комплекси, фонова забудова, а також передбачено створення охоронних зон довкола історико-культурних заповідників, архітектурних ансамблів і комплексів, інших об’єктів культурної спадщини, і правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України, а також те, що землі історико-культурного призначення не можуть передаватись у приватну власність.

Згідно Закону України «Про планування і забудову територій» обов’язково при формуванні місцевих правил забудови для кожного населеного пункту повинні бути враховані пам’яткоохоронні вимоги. Більше того одним із основних завдань планування і забудови територій віднесено: «визначення і раціональне розташування історико-культурних та інших територій та об’єктів; визначення територій, що мають особливу історико-культурну цінність, встановлення передбачених законодавством обмежень на їх планування, забудову та інше використання».

Законом України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що «території пам’яток, охоронних зон, заповідників, музеїв-заповідників, охоронювані археологічні території належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації». При цьому, використання пам’ятки повинно здійснюватися у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам’ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо». У даному Законі також зазначено, що на землях історико-культурного призначення «забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об’єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням».

Оскільки спірна земельна ділянка входить до території комплексної охоронної зони пам’ятки археології «Городище літописного міста Тустань», що підтверджується науково-проектною документацією «Коригування меж території Державного історико-культурного заповідника «Тустань» та визначення меж і режимів використання зон охорони пам’яток культурної спадщини в районі с. Урич Сколівського району Львівської області», розробленою Науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень та затвердженою Наказом Міністерства культури і туризму України № 90/0/16-10 від 26.02.2010 року «Про затвердження науково-проектної документації щодо меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів та занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України» та проект визначає межі та режими використання територій охоронних зон, зон регулювання забудови, зон охоронюваного ландшафту та охорони археологічного культурного шару пам’яток культурної спадщини, розташованих на території та в околицях с. Урич Сколівського району Львівської області, а тому відповідно до режимів використання території комплексної охоронної зони пам’ятки археології «Городище літописного міста Тустань», у її межах заборонені будівельні та земляні роботи, не пов’язані з дослідженням та експлуатацією пам’яток.

Незважаючи на неодноразове повідомлення органів місцевого самоврядування про встановлення комплексної охоронної зони пам’ятки археології «Городище літописного міста Тустань», їм стало відомо, що з метою будівництва готельно-ресторанного комплексу у 2009 році відповідачці Щур О.І. незаконно змінено цільове призначення земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства у землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Відповідно до Закону України «Про планування та забудову території» містобудівне обґрунтування погоджується з відповідними органами містобудування та архітектури, земельних ресурсів, охорони культурної спадщини та санітарно-епідеміологічним органом та саме за результатами громадського обговорення містобудівного обґрунтування орган місцевого самоврядування приймає рішення про затвердження містобудівного обґрунтування, а отже висновки про погодження містобудівного обґрунтування відсутні та громадські слухання містобудівного обґрунтування не проводилися.

Вважають, що довідка – характеристика спірної земельної ділянки, яка затверджена сільським головою с. Підгородці Сколівського району Львівської області містить недостовірні дані, оскільки насправді земельна ділянка розміщена на відстані не 1000 м від пам’ятки культури, а лише 160 м; відстань земельної ділянки до річки становить не 200 м, як вказано у довідці, а лише 15 м. Також у довідці відсутня інформація про відстань до заповідних об’єктів, хоча голова Підгородецької сільської ради мав інформацію про існування заповідних об’єктів (пам’ятки), що підтверджується надісланими на його адресу листами.

Відповідно до Закону України “Про охорону культурної спадщини” на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, заборонено містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Оскільки Підгородецька сільська рада Сколівського району Львівської області без належних на це підстав рішенням № 12 від 27.03.2009 року затвердила містобудівне обґрунтування території під будівництво індивідуального житлового будинку в селі Урич Сколівського району Львівської області Щур О.І. та надала дозвіл на розроблення проекту відведення по зміні цільового призначення з ведення ОСГ під будівництво житлового будинку в с. Урич Сколівського району Львівської області площею 0,4093 га. відповідачці, а також незаконно рішенням № 20 від 10.07.2009 року затвердила проект відведення земельної ділянки та передачу у їй власність, а тому просять їх визнати незаконними та скасувати.

Одночасно вважають, що незаконна зміна цільового призначення земельної ділянки здійснена з порушенням вимог чинного законодавства, і це потягло за собою надання незаконних інших погоджень, дозволів, актів, а саме: дозволу на виконання будівельних робіт № 24/72-09 від 30.12.2009 року, який виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області та Державного акту права власності на земельну ділянку від 25.08.2009 року  № 542799 на ім’я Щур О.І., а тому просять зазначені документи скасувати.

В судовому засіданні помічник прокурора Сколівського району Львівської області – Блистів О.І. позовні вимоги підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задоволити у повному обсязі.

Представник Державного історико-культурного заповідника «Тустань» Рожко В.М. позовні вимоги підтримав, просить суд їх задоволити. Одночасно вказав, що землевпорядник Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області Тимків В.П. будучи службовою особою, умисно, в інтересах третіх осіб, використовуючи своє службове становище, всупереч інтересам служби, підриваючи авторитет органів місцевого самоврядування, підготувала довідку – характеристику земельної ділянки, у яку внесла завідомо неправдиві відомості, вказавши, що земельна ділянка Щур О.І. в урочищі «Біля каміння», що в с. Урич Сколівського району Львівської області площею 0,4093 га., цільове призначення якої сільськогосподарське угіддя, знаходиться на віддалі від пам’яток історії, культури, архітектури за 1000 м., а віддаль від річок, водоймищ 200 м. Після цього, вказану довідку подала на підпис сільському голові Андрейківу Б.М. та передала відповідачці Щур О.І. для збору матеріалів попереднього погодження по зміні цільового призначення приватизованої земельної ділянки із особистого селянського господарства під будівництво і обслуговування особистого житлового будинку. Вважає рішення Підгородецької сільської ради № 12 від 27.03.2009 року та № 20 від 10.07.2009 року незаконними, які просить скасувати, а також скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт № 24/72-09 від 30.12.2009 року, та Державний акт права власності на земельну ділянку від 25.08.2009 року № 542799, який виданий на ім’я Щур О.І.

В судовому засіданні представник відповідача Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області Богенчук В.С. проти позову заперечила та пояснила, що оскаржувані рішення Підгородецької сільської ради вважає законними і такими, що були прийняті на основі довідки – характеристики землевпорядника Підгородецької сільської ради Сколівського району. Одночасно вказала, що рішення про затвердження містобудівного обґрунтування та про затвердження проекту відведення змеленої ділянки та передачу її у власність Щур О.І. були предметом розгляду на засіданні сесії сільської ради та за них голосували депутати Підгородецької сільської ради Сколівського району.

Представник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Лепесевич Я.М. в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково та пояснив, що дозвіл на виконання будівельних робіт № 24/72-09 від 30.12.2009 року, виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області є законним, оскільки був виданий на підставі похідних документів, які необхідні для отримання даного дозволу.

В судовому засіданні представник відповідача Управління держкомзему у Сколівському районі Львівської області Білінський І.В. позовні вимоги визнав повністю та пояснив, що довідка – характеристика, яку видала землевпорядник Підгородецької сільської ради Сколівського району є необхідною для зміни цільового призначення земельної ділянки, а також у ній зазначаються всі її параметри. Одночасно зазначив, що постановою Сколівського районного суду Львівської області від 20.05.2011 року землевпорядника Підгородецької сільської ради Сколівського району Тимків В.П. визнано винною у підробленні довідки – характеристики яку вона видала відповідачці Щур О.І. і така є фіктивною, то позовні вимоги є підставними і такими що необхідно задоволити.

Представники відповідачки Щур О.І. – Костишак В.М. та Щур М.П. в судовому засіданні позовних вимог не визнали, заперечили проти їх задоволення та пояснили, що відповідно до договору дарування земельної ділянки Щур О.І. є власницею земельної ділянки площею 0,4093 га., що розташована в с. Урич Сколівського району Львівської області, що стверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку. Зібравши всі необхідні документи із відповідних інстанцій рішенням Підгородецької сільської ради від 27.03.2009 року було затверджено містобудівне обґрунтування території під будівництво індивідуального житлового будинку в с. Урич Сколівського району Львівської області Щур О.І., та надано їй дозвіл на складання проекту відведення по зміні цільового призначення з ведення ОСГ під будівництво житлового будинку на вказаній земельній ділянці, а рішенням Підгородецької сільської ради № 20 від 10.07.2009 року змінено цільове призначення спірної земельної ділянки. Не порушуючи норм чинного законодавства сім’я Щур О.І. в травні 2010 року почала здійснювати на вказаній земельній ділянці будівельні роботи. Одночасно зазначили, що відповідачку Щур О.І. ніхто не попереджав, що її земельна ділянка розташована в охоронній зоні і проводити будівельні роботи на ній заборонено. Вважають, що відповідача Щур О.І. діяла в межах закону, своїми діями нічого не порушила, а також просять суд звернути увагу на те, що довідка – характеристика земельної ділянки, яку видала землевпорядник Підгородецької сільської ради ніякими нормативно-правовими актами не передбачена та вона не заслуговує на увагу, а тому просять  в задоволенні позовних відмовити оскільки вони є безпідставними.

В судовому засіданні представник третьої особи Управління охорони культурної спадщини у Львівській області Книш Р.М. не заперечив проти задоволення позовних вимог, та пояснив, що голова Підгородецької сільської ради Сколівського району був повідомленим відповідним листом про ведення робіт з інвентаризації земельної ділянки Державного історико-культурного заповідника «Тустань», та Управління охорони культурної спадщини у Львівській області просило призупинити оформлення земельних ділянок у межах Заповідника на території Підгородецької сільської ради. Вважає оскаржувані рішення Підгородецької сільської ради незаконними, та просить їх скасувати.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення помічника прокурора Сколівського району Львівської області Блистів О.І., пояснення представника Державного історико-культурного заповідника «Тустань» Рожко В.М., пояснення представника Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області Богенчук В.С., пояснення представника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Лепесевича Я.М., представника Управління держкомзему у Сколівському районі Львівської області Білінського І.В., представників відповідачки Щур О.І. – Костишака В.М. та Щура М.П., представника третьої особи Управління охорони культурної спадщини у Львівській області – Книша Р.М., дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити повністю з наступних підстав.

Так в судовому засіданні встановлено, що відповідно до договору дарування земельної ділянки відповідачка Щур О.І. є власницею земельної ділянки площею 0,4093 га., що розташована в с. Урич Сколівського району Львівської області, що стверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку.

Рішенням Підгородецької сільської ради № 12 від 27.03.2009 року затверджено містобудівне обґрунтування території під будівництво індивідуального житлового будинку в с. Урич Сколівського району Львівської області відповідачки Щур О.І., та надано їй дозвіл на складання проекту відведення по зміні цільового призначення з ведення ОСГ під будівництво житлового будинку в с. Урич Сколівського району Львівської області, площею 0,4093 га.

Рішенням Підгородецької сільської ради № 20 від 10.07.2009 року змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,4093 га., яка розміщена в с. Урич Сколівського району Львівської області і перебуває у приватній власності Щур О.І., яка в травні 2010 року почала здійснювати на вказаній земельній ділянці будівельні роботи.

Листами № 41, 42 та 43 від 19.09.2007 року Державний історико-культурний заповідник «Тустань» повідомляв Сколівську райдержадміністрацію, Підгородецьку сільську раду та Сколівську районну раду Львівської області, що спірна земельна ділянка розміщена в межах комплексної охоронної зони пам’ятки археології національного значення “Городище літописного міста Тустань” у с. Урич Сколівського району Львівської області та про існування пам’ятки археології національного значення і створення на її базі Заповідника та про здійснення науково-дослідних та проектних робіт над охоронними зонами.

Відповідно до п. 1 ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини»: “з метою захисту традиційного характеру середовища окремих пам’яток, комплексів (ансамблів) навколо них повинні встановлюватись зони охорони пам’яток: охоронні зони, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару”.

В свою чергу Управління охорони культурної спадщини листами № 1/975, 1/976 та 1/977 від 11.03.2008 року, повідомляли голову Підгородецької сільської ради, начальника Сколівського відділу ЛРФ «ДП» ЦДЗК та Управління земельних ресурсів у Сколівському районі відповідно про проведення інвентаризації земельної ділянки Державного історико-культурного заповідника «Тустань» на території Підгородецької сільської ради, а Управління охорони культурної спадщини листом № 1/1437 від 16.03.2009 року повідомляло голову Підгородецької сільської ради про ведення робіт з інвентаризації земельної ділянки Державного історико-культурного заповідника «Тустань» та просило призупинити оформлення документів на земельні ділянки у межах Заповідника на території Підгородецької сільської ради.

Одночасно Державна служба з питань національної культурної спадщини листом № 22-1806/21 від 15.06.2009 року, інформувала голів Львівської облдежадміністрацїї, Сколівської райдержадміністрації та Підгородецької сільської ради про ведення науково-проектних робіт щодо визначення меж території та зон охорони Державного історико-культурного заповідника «Тустань», до складу якого входить пам’ятка археології національного значення «Городище літописного міста Тустань» у с. Урич Сколівського району Львівської області, та просила призупинити на цей період землевідведення та погодження проектів забудови в зоні впливу пам’ятки.

Статтею 19 Земельного кодексу України передбачено, що серед різних категорій земель є землі історико-культурного призначення.

Згідно з ст. 53 Земельного кодексу України до таких земель належать землі, на яких розташовані історико-культурні заповідники, історичні або меморіальні будинки, садиби, пам’ятні місця, городища, кургани, залишки фортець, поселень тощо, архітектурні ансамблі і комплекси, історичні центри, квартали і площі, залишки стародавнього планування і забудови міст та інших населених пунктів, архітектурні споруди, садово-паркові комплекси, фонова забудова. Статтями 54 та 112 Земельного кодексу України передбачено створення охоронних зон довкола історико-культурних заповідників, архітектурних ансамблів і комплексів, інших об’єктів культурної спадщини. Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.

Більше того ст. 83, 84 Земельного кодексу України передбачають, що землі історико-культурного призначення не можуть передаватись у приватну власність.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини», «території пам’яток, охоронних зон, заповідників, музеїв-заповідників, охоронювані археологічні території належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації». При цьому, згідно з п. 2 ст. 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини», «використання пам’ятки повинно здійснюватися у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам’ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо».

Статтею 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини» також зазначено, що на землях історико-культурного призначення «забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об’єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням».

В судовому засіданні беззаперечно встановлено той факт, що спірна земельна ділянка входить до території комплексної охоронної зони пам’ятки археології «Городище літописного міста Тустань», що підтверджується науково-проектною документацією «Коригування меж території Державного історико-культурного заповідника «Тустань» та визначення меж і режимів використання зон охорони пам’яток культурної спадщини в районі с. Урич Сколівського району Львівської області», яка розроблена Науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень та затверджена Наказом Міністерства культури і туризму України № 90/0/16-10 від 26.02.2010 року «Про затвердження науково-проектної документації щодо меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів та занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України», з яким в процесі розгляду справи, особи, які беруть участь у справі погодились.

Даний проект визначає межі та режими використання територій охоронних зон, зон регулювання забудови, зон охоронюваного ландшафту та охорони археологічного культурного шару пам’яток культурної спадщини, що розташовані на території та в околицях с. Урич Сколівського району Львівської області. Відповідно до режимів використання території комплексної охоронної зони пам’ятки археології «Городище літописного міста Тустань», у її межах заборонені будівельні та земляні роботи, не пов’язані з дослідженням та експлуатацією пам’яток.

Постановою прокурора Сколівського району Львівської області, відносно землевпорядника Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області – Тимків В.П. було порушено кримінальну справу за вчинення нею злочинів передбачених ст. ст. 364 ч.1, 366 ч.1 КК України.

Постановою Сколівського районного суду Львівської області від 20.05.2011 року, землевпорядника Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області – Тимків В.П. було звільнено від кримінальної відповідальності, провадження у справі закрито на підставі ст. 45 КК України.

Як вбачаєтьсь з даної постанови суду, землевпорядник Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області Тимків В.П. будучи службовою особою, умисно, в інтересах третіх осіб, використовуючи своє службове становище, всупереч інтересам служби, підриваючи авторитет органів місцевого самоврядування, підготувала довідку-характеристику земельної ділянки, у яку внесла завідомо неправдиві відомості, вказавши, що земельна ділянка Щур О.І. в урочищі «Біля каміння», що в с. Урич Сколівського району Львівської області площею 0,4093 га., цільове призначення якої сільськогосподарське угіддя, знаходиться на віддалі від пам’яток історії, культури, архітектури за 1000 м., а віддаль від річок, водоймищ 200 м. Після цього, вказану довідку подала на підпис сільському голові Андрейківу Б.М. та передала відповідачці Щур О.І. для збору матеріалів попереднього погодження по зміні цільового призначення приватизованої земельної ділянки із особистого селянського господарства під будівництво і обслуговування особистого житлового будинку.

На підставі вказаної довідки-характеристики управління охорони культурної спадщини у Львівській області за № 10/2807 від 12.05.2010 року дало висновок про погодження відведення земельної ділянки площею 0,4093 га. по зміні цільового призначення для будівництва житлового будинку в с. Урич Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області відповідачці Щур О.І. Такі ж висновки були дані керівником відділу регіонального розвитку містобудування та архітектури Сколівської РДА 02.06.2009 року за № 399, начальником управління Держкомзему у Сколівському районі 04.06.2009 року за № 124, головним спеціалістом відділу регуляторної політики в землекористуванні та експлуатації надр управління ОНПС у Львівській області 27.05.2009 року за № 107.

В судовому засіданні при розгляді кримінальної справи підсудна Тимків В.П. свою вину у вчинені злочинів передбачених ст. ст. 364 ч.1, 366 ч.1 КК України визнала повністю, та пояснила, що у довідці-характеристиці виданій Щур О.І. вона внесла неправильні дані, так як помилилась, вказавши віддаль до водоймищ 1000 м., а до пам’ятки історії-культури та архітектури – 200 м. Крім того, на віддалі 15-20 м. від спірної земельної ділянки є пересихаючий струмок, який вона не вказала. В дійсності віддаль від земельної ділянки до пам’ятки архітектури «Тустань» 350 м. Також, вказаний пересихаючий струмок є нанесений на карту формування с. Урич Сколівського району та раніше він протікав на відстані більше 25 м. від вказаної ділянки, а кілька років тому він змінив своє русло та став протікати ближче до земельної ділянки.

Оскільки підсудна Тимків В.П. вперше вчинила злочин невеликої тяжкості, сприяла розкриттю злочину, щиро розкаялась у вчиненому, збитків або шкоди нею не було заподіяно, має на утриманні двох неповнолітніх дітей,  а її дії вірно кваліфіковані судом за ст. ст. 364 ч.1, 366 ч.1 КК України, тому на підставі ст. 45 КК України останню звільнено від кримінальної відповідальності.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка Андрейків Б.М. – колишній голова Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області пояснив, що у 2008 році Щур М.П. звернувся з заявою в Підгородецьку сільську раду про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка належить його дружині Щур О.І. Після цього, він разом із землевпорядником Підгородецької сільської ради Тимків В.П. здійснив обстеження та провів відповідні обміри вказаної земельної ділянки. За результатами цього, Тимків В.П. було складено довідку-характеристику, в якій вона вказала віддаль до водоймищ 200 м., а до пам’ятки історії-культури та архітектури – 1000 м. У вказану довідку Тимків В.П. внесла неправильні дані, оскільки помилилась, а саме вона випадково занесла не в ту графу дані щодо розміщення земельної ділянки. При зміні цільового призначення земельної ділянки під будівництво індивідуального житлового будинку всі депутати одноголосно проголосували за прийняття такого рішення.

Суд не може прийняти до у ваги покази свідка Андрейківа Б.М., представника Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області Богенчук В.С., представника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Лепесевича Я.М., представників відповідачки Щур О.І. – Костишака В.М. та Щур М.П. оскільки такі є непослідовними і спростовуються матеріалами справи, показами учасників судового процесу та іншими доказами здобутими у судових засіданнях.

Таким чином в судових засіданнях беззаперечно встановлено, що в основі оскаржуваних рішень Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області № 12 від 27.03.2009 року, № 20 від 10.07.2009 року та дозволу на виконання будівельних робіт № 24/72-09 від 30.12.2009 року, який виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області лежала фіктивна довідка – характеристика, яка була підроблена землевпорядником Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області Тимків В.П., та не відповідає фактичним обставинам справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 60 Земельного кодексу України та ч. 2 ст. 88 Водного кодексу України для малих річок, струмків і потічків земельні ділянки по їх берегах шириною 25 м. виділяються під прибережні захисні смуги.

Відповідно до ч. 1 ст. 61 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги, як і водоохоронні зони, є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

Таким чином, спірна земельна ділянка площею 0,4093 га., власницею якої є Щур О.І., що розташована в с. Урич Сколівського району Львівської області, відноситься до прибережної захисної смуги ріки і є природоохоронною територією, оскільки знаходиться від ріки на відстані, що не перевищує 25 м., а отже проведення будь-яких будівельних робіт є незаконним.

Отже, аналіз зібраних по справі доказів підтверджує відсутність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог прокурора Сколівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державного історико-культурного заповідника «Тустань» про визнання незаконними та скасування рішень Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області № 12 від 27.03.2009 року, № 20 від 10.07.2009 року, скасування дозволу на виконання будівельних робіт № 24/72-09 від 30.12.2009 року, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, скасування державної реєстрації Державного акту права власності на земельну ділянку від 25.08.2009 року № 542799, виданого на ім’я Щур О.І., а тому його слід задоволити.

Керуючись ст.  ст. 9, 71, 86, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. ст. 18, 54, 60, 61, 83, 84, 112, 152 Земельного кодексу України, ст. ст. 24, 32, 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини», ст. ст. 2, 5, 24 Закону України «Про планування і забудову територій», ст. ст. 31, 32, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в України»,  суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області  № 12 від 27.03.2009 року.

Визнати незаконним та скасувати рішення Підгородецької сільської ради Сколівського району Львівської області № 20 від 10.07.2009 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки та передачу у власність.

Скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт № 24/72-09 від 30.12.2009 року, виданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області.

Скасувати державну реєстрацію Державного акту права власності на земельну ділянку від 25.08.2009 року № 542799, виданого на ім’я Щур Орисі Іванівни.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Суддя                                                                                                                      /підпис/

З оригіналом вірно

Голова Сколівського районного суду

Львівської області                                                                                            Б.Я.Янко

 
Сколе - Карпати.інфо