Цікавий відпочинок:

У Єпархіальному музеї в Трускавці відкрилась виставка «Церкви Сколівщини у старих світлинах» PDF  | Друк |
Новини - Новини міста
Вівторок, 16 листопада 2010 18:50

15 листопада 2010 року в стінах Єпархіального музею (місто Трускавець) відкрилась непересічна експозиція «Церкви Сколівщини у старих світлинах» з приватної колекції Ігоря Чудійовича. Колекція п. Ігоря становить понад 90 довоєнних світлин храмів Сколівського району.

Історія цієї виставки зовсім є проста. Вона виросла з глибини серця. Ці світлини є тими розсипаними перлами сакрального будівництва не тільки на Сколівщині, але й на Україні та світі. Збиралась ця колекція більше 20-ти років.

Багато церков змінило своє обличчя не в кращу сторону, деякі з них втрачені назавжди, вони згоріли в полум’ї  вогню. Це в селах Долинівка, Сопіт та ін.. Кілька з них розібрані та перенесено в інші місця, н-д Кам’янка, Тисовець.

Дерев'яна церква

На Сколівщині, в славному селі Гребенові, в часи Австрії та Польщі   стояла  священнича віла, куди неодноразово приїжджали Митрополит Андрей Шептицький, світлої пам’яті патріарх Йосип Сліпий, Степан Бандера, та багато інших відомих осіб.

В 2009р. у Великодну суботу п. Ігорю подарували старе оригінальне фото на якому зображена група священників та інших осіб на чолі   Митрополита Андрея Шептицького, його брата Климентія Шептицького та інших духовних осіб та барона Гроеделя, власника довколишніх лісів. Світлину знайшли за портретом Тараса Шевченка, що висів на стіні більше 70 років у хаті Тадея Тичинського. Як туди вона попала!!! Невідомо. Відомо лише те, що п. Тадей працював у барона Гроеделя поштарем.

Світлина з Митрополитом Шептицьким біля вілли у Гребенові

Щось на тій світлині було дуже важливе, що пан Тадей сховав так майстерно дуже розумно. Він знав що пройдуть десятки років світлина буде знайдена для нащадків, як велика цінність. Адже навіть в радянські часи  портрет Тараса Шевченка висів практично у всіх свідомих українців. Т. Шевченко був у пошані.

Якщо б світлину знайшли, то пан Тадей гірко поплатився б десятками років каторги на Сибірі, а можливо життям. Ось так світлина збереглася приклеєною до картонки до середини, внутрішньої сторони портрета, а зовнішньою до стіни, як звичайна картонка, так вона дійшла практично в ідеальному стані до наших днів.

В митрополичій обителі в Гребенові тричі в 1931-1933-1935рр. проводилися реколекції для священників з шести деканатів. Усю цю історію донесли нам  світлини з їх зустрічей, що експонуються в нашому музеї.

Отож, справді є дуже важливе значення цієї фотовиставки, оскільки завдяки ентузіазмові та наполегливій збиральницькій праці п. Ігоря є збережена історія храмів Сколівщини та їх первісний вигляд.

Тарас ШАФРАН,
директор Єпархіального  музею


Контакти музею:

Львівська обл.,
м. Трускавець,
вул. С. Бандери, 19.
Тел.: +38 (03247) 6-85-91
Час роботи музею: 10:00-18:00,
СБ, НД - вихідні.
Вартість квитків: пожертва.
Директор музею - Тарас Шафран, учитель історії та українознавства.
Моб. тел. 8-097-661-40-47      
ел. пошта Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Skype-muzzey4

 
Сколе - Карпати.інфо