У цій статті опишемо види і характеристики спальних мішків, а також дамо поради про те, як вибрати хороший спальний мішок.
Що таке спальний мішок
Спальний мішок або спальник - це предмет спорядження, який призначений для відпочинку і сну в туристичному або іншому поході. Основна функція спальника - це забезпечення ізоляції від холоду, а в деяких випадках - від вологості. Також спальник сприяє додаткової амортизації. Тому хороший спальник разом з килимком повинен забезпечити комфорт під час сну. Але в залежності від пори року і виду походу використовуються різні спальники, які вибираються на підставі певних параметрів, таких як конструкція, матеріал, вид спальника, температурний діапазон, водонепроникність, розмір спальника, упаковка і т.п. В залежності від призначення спальники можуть бути дитячі, армійські, екстремальні, для альпіністів та інші.
Давайте розглянемо ці характеристики більш докладно, тому що вони допоможуть Вам вибрати потрібний спальний мішок.
Вид крою спальників
В залежності від крою, спальники бувають з кокона і у вигляді ковдри.
Спальник-кокон
Кокон є спальний мішок, який має форму, що повторює форму тіла людини, тобто у верхній частині він широкий, а в області ніг звужується. Така конструкція спальника має такі переваги: менші розміри упакованого спальника і менша його вага, а також хороше збереження тепла, так як тіло туриста більш щільно прилягає до тканини. Також такі спальники мають капюшон і затягується комір в області шиї, що додатково перешкоджають попаданню холоду усередину спальника. Такі спальники можуть успішно використовуватися в піших походах при низьких температурах.
До недоліків спальників-коконів можна віднести недостатню зручність в порівнянні з спальниками-ковдрами.
Спальник-ковдра
Спальник у формі ковдри має прямокутну форму. Тому вони мають додатковий простір і забезпечують додатковий комфорт. Але внаслідок такої форми в таких спальниках втрачається тепло, і такі спальники мають більший обсяг і більшу вагу в порівнянні з спальниками-коконами. Тому їх використовують в нескладних походах, і коли немає обмежень за обсягом переносимих речей. Спальники-ковдри можуть продаватися з капюшоном і без його.
Спальники можна використовувати як звичайну ковдру, розстебнувши до кінця роз'ємні блискавки. Також можна об'єднати два спальника в одне ціле (вийде двомісний спальник).
Утеплювач
Залежно від матеріалу-утеплювача спальники бувають з пуху, бавовни і синтетичні. Матеріал буде визначати основні теплозахисні властивості спального мішка.
Пухові спальники
Пухові (link) спальники є легші і тепліші, але мають ряд недоліків. Вони набагато дорожчі від синтетичних спальників, а також вимагають більш дбайливого поводження. Також пух сильно вбирає вологу і довго сохне. Якщо пух не висушити, то він почне гнити. Тому пухові спальники не годяться для тривалих експедицій в місця з вологим і жарким кліматом. В основному такі спальники використовують для арктичних експедицій і високогірних сходжень, де потрібна хороша теплоізоляція від сильних морозів.
Спальники з бавовни
Спальні мішки, які мають наповнювач з бавовни або вати, використовуються для недалеких походів і для ночівлі далекобійниками. Їх основна перевага - це низька ціна і можливість використання людьми, які мають алергію до пуху і синтетичних матеріалів. Але такі спальники мають ряд недоліків: велика вага, сильно вбирають вологу.
Спальники з синтетичним наповнювачем
Це найбільш популярні спальні мішки, тому що разом з низькою ціною вони мають ряд переваг, а саме вони менше вбирають вологу і швидко сохнуть, мають меншу вагу і розміри в зібраному стані, не вимагають дбайливого поводження. Використання синтетики забезпечує можливість застосування різних технологій, які покращують характеристики виробу. Спальники можуть мати кілька шарів.
Наприклад, однією з технологій є використання порожніх наповнювачів, які представляють собою тонкі порожнисті трубочки. Це дає кращу теплоізоляцію, і такі матеріали погано вбирають вологу. Серед прикладів, можна назвати технологію з спиралевидно згорнутими поліефірними волокнами з 4-ма каналами - Hollowfibre, яка використовується в спальних мішках Pinguin Mistral і Pinguin Mistral Junior.
Є й інші технології: Thermoloft, Micro-loft, QualloFIL і т.п.
Розміри спальників
Спальники бувають як для дітей, так і для дорослих. Найбільш часто нумерують розміри як М (195x145), L (220x180) і XL. Для дітей спальники в назві мають слово Junior або Kid's. Прикладом для дітей є спальник Pinguin Mistral Junior 150 см.
Також деякі фірми випускають спальники спеціально для жінок. Загалом, вибирають спальник таким чином, щоб він відповідав вашому зросту, так як в маленькому спальнику спати незручно, а у великому буде холодніше. З іншого боку, якщо Ви купите дуже великий спальник, то він буде важчим і дорожчим.
Температурний діапазон спальників
В залежності від пори року і температури повітря туристичні спальні мішки бувають літні, зимові та Трьохсезонні (весна-літо-осінь). Також бувають «легкі» та «екстремальні» спальники, які використовуються у високогірних сходженнях.
Виробники на спальнику вказують три температури або діапазони температур: верхня температура, температура комфорту і екстремальна температура. В більшості випадків для температури комфорту вказують діапазон температур. Екстремальна температура - це така температура, при якій буде холодно, але можна переночувати без наслідків для здоров'я. Більш теплі спальники (з більш низькою екстремальною температурою мають більш високу ціну і вагу).
Літні спальники найбільш прості і мають малу вагу. Це можуть бути як кокони, так і ковдри з температурою комфорту від 5 градусів. Трьохсезонний спальник має температуру комфорту до мінус 5 градусів. А температура комфорту для зимових спальників має бути не вище мінус 10 градусів. Звичайно, що комфорт ночівлі залежить і від килимка (каремат) і намету.
Резюме
Ми розглянули основні види спальників і рекомендації.
Але відзначимо ще, що за спальником потрібний ще правильний догляд, від якого буде залежати його служба. Тому завжди після використання спальника його потрібно провітрити і висушити, якщо він набрав вологи. Для упаковки спальника використовують спеціальний компресійний мішок, який зменшує його в розмірах. Такий мішок в більшості випадків продається в комплекті.
При пранні використовують дбайливе прання без віджимання, а сушку проводять при низькій температурі. Зберігати спальник бажано в розправленому стані в сухому місці.
І нарешті, де купити якісний спальний мішок? Купувати спальний мішок потрібно в спеціалізованих туристичних магазинах, де завжди продається якісне спорядження відомих виробників (Alexika, Bask, Hannah, Fjord Nansen, Nordway, Pinguin, Terra Incognita та ін.) Не рекомендується купувати спальник в супермаркетах і на ринках, так як від якості мішка може залежати ваше життя в критичних ситуаціях.
|