Цікавий відпочинок:

Про Славсько PDF  | Друк |
Населенні пункти Сколівського району - Славське (Славсько)

Славське

Славсько – селище Сколівського району Львівської області, яке знаходиться в Карпатських горах в мальовничій долині рік Опір та Славка. Славсько є дуже популярним місцем гірськолижного спорту, туризму і відпочинку, адже навколо його розміщені  відомі Каратські вершини: Тростян (1235 м), Присліп (990 м), Плішка (1038 м), Кичерка (845 м), Плай (876 м), Ільза (1066 м), Клива (1069 м), Писана Криниця або Довбушанка (1236 м), Високий Верх (1245 м). Саме ж село розміщене на висоті 590 метрів над рівнем моря.


Назва села "Славське" походить від однойменної річки Славко, яка отримала назву від героїчної битви дружинників Захара Беркута з татаро-монгольською ордою Батия у 1241 році. Ці події гарно описані у творі Івана Франко «Захар Беркут». Могила Захара Беркута знаходиться на вершині гори в селі Тухля поблизу Славського. Навколишня територія овіяна старовинними переказами та легендами. Поблизу в селі Святослав похований древлянський князь Святослав, що загинув тут у 1015 році від рук свого брата Святополка. Як раз з легендою про князя Святослава пов’язана  друга версія назви селища, яка походить від слова "славні", яким називали воїнів князя Святослава, які після загибелі князя тут оселилися.

Сама ж територія Славського була заселена ще з Х ст. Саме цією датою датуються археологічні знахідки крем'яних знарядь праці епохи неоліту. Перша документальна згадка про Славське відноситься до 1483 року у записках Перемиського земського суду, в яких йдеться про поміщика з Криниці Іванка, який передає своїй дружині Марусі право на половину майна в Криниці і Славському.

Історія Славська, як гірськолижного курорту розпочалася ще XVIІІ ст. У ХІХ ст. селище вже  відомим курортом, чому сприяло прокладання залізниці зі Львова до Мукачева у 1887 р. Саме тут відпочивали і лікувалися такі відомі письменники та діячі, як І.Франко, В.Гнатюк, Н.Устиянович, І.Труш, Й.Курилас, О.Новаківський, О.Кульчицька та інші. В цей час Галичина входила до складу Австро-Угорської імперії. Навколишні гори і ліси належали відомим австрійським підприємцям Гределю і Шмідту, яким було збудовано багато підприємств та закладів відпочинку, в яких відпочивали і лікувалися тисячі бажаючих з цілої Європи. У 20-30 х роках 19 ст. в Славському були збудовані витяги та трампліни на горі Погар.

Найбільшого розвитку гірськолижний туризм зазнав у 1970-1980 роках, коли на схилах навколишніх гір було збудовано більше десяти витягів для гірськолижників, та кілька дитячих спортивних шкіл з гірських лиж. Тут проводилися щорічні чемпіонати СРСР та України, а також міжнародні змагання.

В Славсько є унікальний місцевий мікроклімат, а саме постійна безвітряна погода з великою кількістю снігових опадів зимою. Також сніговий покрив тут тримається  майже до квітня місяця. Такий клімат зумовлений природнім розташування хребтів Бескидів та Горганів. Тому «Славське» є найбільшим українським гірськолижним курортом з розвинутою інфраструктурою: готелі, пансіонати, приватні садиби, витяги з трасами різних рівнів складності, прокати лижного спорядження, заклади харчування та ін. Кожний готель забезпечений пунктами харчування та комфортними саунами.

Зимою на багатьох гірськолижних трасах працюють сніготрамбуючі машини, а траси на горі Погар обладнані освітленням для нічного катання. Також є кілька гірськолижних трас європейського значення, на яких функціонують один крісельний і 15 бугельных підйомників, що мають пропускну здатність близько 7 тисяч лижників на годину. Популярним є крісельний підйомник на горі Тростян, довжина якого складає 2750 м. Бугельні підйомники, розташовані на цій горі, мають довжини від 600 до 1200 м. Траси мають різні рівні складності, що дозволяє добре відпочити як починаючим аматорам, так і досвідченим спортсменам. Так, наприклад, внизу західного схилу гори Тростян розташована так називана «Велика долина чайників», яка є прекрасним місцем для навчання початківців. Біля підйомника є камери схову, де можна залишити речі. Поблизу самих трас знаходяться виносні бари, де можна поїсти, випити чаю , кави або гарячого вина. На території селища зимою працюють більше десяти прокатних пунктів гірськолижного спорядження, працюють магазини лижного спорядження та аксесуарів, є сервісні пункти для ремонту та підготовки гірських лиж.

Ще однією відомою трасою є «Політехнік», яка добре підходить для тих, хто тільки вчиться кататися на лижах або для батьків з дітьми. Гора має пологий схил довжиною близько кілометра. На цій горі два бугельных підйомники: «Політехнік» і «ФМІ».


Добре розвинуте транспортне сполучення Славського. Збудована сучасна залізнична станція, де зупиняються поїзди зі всіх регіонів України, а також із-за кордону ( Росії, Угорщини, Словаччини, Австрії ). Розвинута сітка пригороднього залізничного та автомобільного транспорту.

Курорт також вабить туристів і влітку, де можна побачити прекрасні ландшафти з хвойними лісами на схилах гір.

 
Сколе - Карпати.інфо