Цікавий відпочинок:

Гора Лопата PDF  | Друк |
Статті - Гірські вершини Сколівського району

Гора Лопата

Гора Лопата – це гірська вершина висотою 1210,9 метрів над рівнем моря, яка розміщена на хребті Зелемянка на відстані 8 кілометрів на південь від міста Сколе. З південного схилу гори бере початок потік Озирний, який впадає в річку Зелем'янку.  А з північно-східного схилу Лопати витікає Павлів потік, який впадає в річку Опір біля мосту в місті Сколе. Повз Павлів потік є туристична стежка, яка починається в зоні відпочинку біля мосту через річку Опір, та далі веде повз бази відпочинку до гори Лопата. На південно-захід від г. Лопата на хребті Зелемянка розміщена інша ще вища вершина Мутна (1261 м.). А хребет Зелемянка тягнеться далі на південно-захід через трохи нижчі вершини 1265,3 м.,  1206 м., 1111,6 м., 1173 м., 1216 м. (гора Менчил) та 1094 м.(г. Росохач) . Практично  хребет повністю заліснений і простягається по межі Львівської та Івано-Франківської областей.

На г. Лопата поставлений хрест, який присвячений пам'яті бійців УПА. Саме  на цьому місці влітку 1944 року відбувалися бої загонів УПА з німецькими та угорськими окупантами.

Бій відбувався десять днів (з 6 до 16 липня 1944) та складався з кількох зіткнень, власне на горі Лопата, поблизу міста Сколе та у Чорному Лісі.

Хронологія конфлікту

6 липня — повстанці на чолі із Василем Андрусяком (псевдо «Різун») роззброїло німецький підрозділ із трьома вантажними автомашинами.

8 липня — атака німецьких військ на позиції УПА поблизу містечка Долина, із використанням артилерії та мінометів. Паралельно починається атака угорців поблизу міста Сколе. Через чисельну перевагу та кращу оснащеність німецьких та угорських військ, частини УПА змушені відступити на заздалегідь підготовані позиції на горі Лопата. О 17 годині німецькі та угорські частини штурмують позиції повстанців на горі.

9 липня — відхід повстанців з оточення.

10 липня — засідка УПА проти німецької автоколони. Локальні бої поблизу гори Лопата продовжувались до 16 години. Відступ німецьких частин до райцентрів Сколе та Долина.

Між 10 та 16 липня — локальні зіткнення поблизу гори Лопата, міст Сколе та Долина.

 
Сколе - Карпати.інфо