Сопіт — село в Сколівському районі Львівської області, яке знаходиться по правому березі річки Стрий. Населення становить близько 720 осіб. Село належить до Підгородецької сільської ради.
В селі є Неповна загальноосвітня середня школа (Адреса: Львівська обл., Сколівський р-н, с. Сопіт, вул. Шевченка, Телефон: 56616).
Село Сопіт відоме своїми археологічними розвідками могильників неоліту та бронзи.
Саме з приходом голіградських племен у Прикарпатті почав поширюватись тілоспалювальний поховальний обряд. Тому у селі Сопіт був знайдений великий могильник Голіградської культури, який містив близько 80 поховань. Тут знайдено багато бронзових виробів, які належать Голіградській культурі. Відомо, що у голіградських племен починають формуватися стосунки, характерні для військової демократії.
В селі перед 2-ю Світовою Війною час був фільварок голландця Пітера Ментена. У радянські роки у кінці 1970-х років на Сколівщині проводилась агіткампанія щодо звірств Пітера Ментена у Підгородцях і Сопоті за часів німецької окупації. Його звинувачували у причетності до розправу гестапо над партизанами. Але це виглядало трохи смішно і трохи противно, коли старші жінки театрально плакали, згадуючи, «які то файні хлопці були...». Пізніше, міжнародний трибунал оправдав Ментена .
Відомо, що після 2-ї Світової Війни поблизу села проводились зачистки території радянськими окупаційними військами.
В історичних документах вказано, що тут 6 червня 1945 року загинули три невідомих повстанці – МНН, стрільці ОУН-УПА.
За радянської влади у 80 роках між селами Сопіт та Довге планувалось спорудити гідроелектростанцію (ГЕС) на річці Стрий. Адже саме тут річка протікає між двома гірськими хребтами. Тому тут можна було створити водосховище, яке би забезпечувало велику потужність генерованої електроенергії на малій площі затопленої території (в порівнянні з низовинними ріками). Але з розвалом Радянського Союзу будівництво припинили. Залишились тільки кілька бетонних споруд та невелике водосховище.
Раніше в селі Сопіт була старовинна Церква св. Михайла (збудована 1836 р.). Але 14 лютого 2009 року храм згорів. Але парафіяни під час пожежі врятували богослужбові речі, престол та деякі ікони. На жаль вогонь знищив храм та старовинний іконостас, який не вдалось врятувати.
26 липня 2009 року почалось будівництво нового храму в селі. Владика Ярослав (Приріз), єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, освятив наріжний камінь під будівництво цього храму.
В долині ріки Стрий біля села донедавна стояли будівлі тваринницьких ферм та розлогий сад. Тепер сопітці їздять по світах на заробітки або спекулюють лісом «на пні».
|