Цікавий відпочинок:

Особливості житлової архітектури бойківщини PDF  | Друк |
Статті - Про сколівщину

Сколівщина є центром бойківщини, яка займає дуже велику територію Українських Карпат. Особливе місце у народній культурі та історії бойків займає бойківська архітектура, адже здавна Бойківщина славиться своїми мистецькими традиціями. Тому архітектура Бойківщини має свою унікальність та принесла бойкам загальне визнання.

Завдяки великій кількості лісу в горах Бойківська архітектура є дерев’яною. Для спорудження хат бойки використовували товсті смерекові пленеці (півкругляки). При цьому з дерева майстри будували хати, церкви, дзвіниці, водяні млини, присадибні споруди та ін. Дах будівель є масивний і в деякій мірі схожий на гори, які оточують навколишні села. При цьому дах є гострим трохи вигнутим. Але самі будівлі виглядають легкими та створюють ефект здіймання над схилами гір. Крім того, силуети бойківських хат подібні до смерек зі звислими донизу гілками, що дає їм гармонію з навколишнім лісом та горами.

Крім оздоблення власного помешкання бойки приділяли значну увагу інтер’єру господарських будівель, особливе місце з яких посідає стайня. Вона складається з двох частин, які розділені боїщем (стодолою). Вздовж стіни, яка знаходиться на протилежному боці від вхідних дверей, встановлюється половник (Половник – це прибудова, в яку зсипали полову, а деколи складали сіно). Також в стайні знаходився різний господарський інвентар, який складався з багатьох предметів сільського господарства.

Але найбільшої уваги заслуговують Бойківські дерев’яні церкви. Вони разом з своїми дзвіницями мають оригінальні архітектурні форми з однієї сторони, та конструктивну простоту з іншої. При цьому окремі деталі церков відзначаються доцільністю та виразністю. Адже місцеві зодчі в сакральній архітектурі досягли найвищого мистецького рівня.

Старовинна дерев`яна церква Св. Пантелеймона. Місто Сколе.

Багато будівель збереглось до нашого часу. Велика кількість бойківських будинків зараз знаходиться у місті Львові у «Музеї етнографії та художнього промислу АН України» і «Львівському музеї народної архітектури і побуту». Серед них варто виділити церкви 1763 року з села Кривки Турківського району і 1863 року із села Тисовець Сколівського району Львівської області. Ці експонати свідчать про високу культуру й майстерність Бойківських умільців.

При підготовці матеріалу було використано книгу Данилюк А.Г. "Народна архітектура Бойківщини. Житлове будівництво" - Львів: НВФ "Українські технології", 2004. - 168 с. https://skole.com.ua

 
Сколе - Карпати.інфо