Цікавий відпочинок:

Гора Ключ PDF  | Друк |
Статті - Гірські вершини Сколівського району

Гора Ключ (927 м)  – гора в Карпатських горах, яка знаходиться в кількох кілометрах на південно-захід від села Труханів. На південь від вершини знаходиться масив скель та великих каменів. На північно-захід від вершини Ключ простягається однойменний хребет, по якому є промаркована стежка (сині позначки на деревах) до села Демня. Східні схили хребту є крутими і складними для сходження, а північно-західні є більш пологіші. На схід від хребта Ключа простягається долина річки Кам'янка, де знаходиться відомий однойменний водоспад та Мертве озеро. Ці місця є улюбленими місцями відпочинку туристів та відпочиваючих.

На самій горі Ключ безпосередньо під вершиною знаходиться могила Українських Cічових Cтрільців, які загинули 28 жовтня 1915 р. тут у боях першої світової війни. Вночі російська армія здійснила напад на Січових стрільців, котрі в той час спали. Внаслідок цього 13 стрільців загинуло, а ще 14 було поранено. Серед ранених був і сотник Стропоський.

могила січових стрільців

В часи 2-ї Світової Війни в 1944 році біля гори Ключ зупинялись Війська УПА, які пізніше за вказівкою командування пішли на село Орів, а потім  одного зранку не чисельні підрозділи УПА пішли в село Кам’янка. Незначне військо УПА з Кам’янки відступило до гори Лопата, де відбувся бій з німцями, які атакували три рази, але не успішно. Німцям не допомогла підмога, яка прибула з села Демня. В кінці кінців німці з великими втратами відступили. Відомо, що після цього бою війська УПА пішли до села Майдан.

На південь від гори Ключ, недалеко села Кам'янка 19 березня 1946 року важкопораненим у руки більшовиків потрапив Ярослав-Дмитро Вітовський (“Зміюка”, “Андрієнко”), командир Тактичного Відтинка УПА “Маківка”, син легендарного січовика, творця листопадового чину 1919 року Дмитра Вітовського. Пізніше він був закатований у тюрмі.

Додаткові матеріали по темі:

Історично-пізнавальний маршрут Н.Синьовидне – Труханів – гора Ключ – Сколе

Фотографії гори Ключ та її хребта

 
Сколе - Карпати.інфо