Цікавий відпочинок:

Кам’яна могила між селами Святославом та Гребеновом PDF  | Друк |
Статті - Про сколівщину

Між селами Святославом та Гребеновом при дорозі біля мосту через невеличкий потічок, що впадає в річку Опір, знаходиться монумент, який є історичною пам’яткою. Це кам'яна могила касиру Кованді, якого тут вбили злодії у 1925 році. Поряд з цим монументом є старий місток та пам’ятна дошка історії краю, яка встановлена працівниками НПП «Сколівські Бескиди». Також рядом є дві лавочки, де можна присісти та відпочити.

Кам'яна могила касиру Кованді

Сама дошка має назву «Богові Боже, а Кесарю кесареве віддаймо». На ній написано:

«Віддаємо належну шану людині високого усвідомлення обов'язку та відповідальності за доручену справу - Кованді на ймення, за походженням - чеха. В житті й праці він завжди сповідував кредо: спочатку закон, а потім благодать.

Працюючи касиром у великого власника лісів барона Гределя, Кованда виплачував заробітну плату безпосередньо на місцях праці робітників, які рубали деревину та звозили її вузькоколійкою.

У 1925 році на касира напали лиходії, щоб відібрати гроші. В нерівному протистоянні із нападниками касир Кованда та його візник загинули. Вбиті тіла заховали під міст, а запряжених коней повернули й пустили дорогою до Сколього. Відтоді не один раз руйнувались мости, зводились нові, але всі вони через цей, мабуть, сумний випадок називались "чортовим мостом".

На місці загибелі була споруджена символічна кам'яна могила, обгороджена ланцюгами Невблаганно спливає час, покриваються порохом забуття, події, факти. Згодом стають народними переказами, легендами. Лише кам'яна могила на цьому місці - свідок минулого, пережитого. І швидкоплинний Опір, що несе та несе свої води через простори України у вічність, пам'ятає цю лиху годину. Та рвучкий вітер у верховітті дерев гомонить про одвічне змагання правди й добра, кривди і зла.»

Розміщення пам’ятки історії краю на місцевості:

Кам'яна могила касиру Кованді на карті. Мапа. Гребенів.

 
Сколе - Карпати.інфо