Цікавий відпочинок:

Як правильно організовувати зимові походи в Карпати? PDF  | Друк |
Статті - Все для туриста

Карпати взимку завжди містять підвищену небезпеку для мандрівників в порівнянні з іншими порами року. Зимою температура повітря є низькою, та в горах можуть бути завірюхи та вітри з підвищеною силою вітру. Найбільшою небезпекою для мандрівника є висока імовірність відмерзання кінцівок та переохолодження організму. Крім того наявність снігу в горах сильно ускладнює пересування. А в деякі періоди в Карпатах є велика імовірність сходження снігових лавин. Тому зимові походи вимагають більш ретельної підготовки та використання спеціального спорядження.

Важливо в гори ходити групами, в яких є досвідчені туристи та інструктори. Але у будь-якому випадку перед походом важливо зареєструвати свій туристичний похід в регіональному підрозділі рятувальної служби. Це не є дуже складно та не вимагає багато часу. Крім того, реєстрація є безкоштовною. Це можна зробити за 10 днів до походу в гори. Представник туристичної групи повинен повідомити оперативного чергового відповідної аварійно-рятувальної служби про похід, та вказати його тривалість, маршрут та склад групи. Також можна отримати в рятувальників консультацію щодо проходження маршруту, техніки безпеки в поході, гідрометеорологічних умов, надання медичної допомоги та інше. Потім можна повідомити рятувальників про похід безпосередньо перед виходом на маршрут.

Якщо Ви на маршруті маєте контрольні пункти, які Ви узгодили з рятувальниками, то обов’язково необхідно повідомляти їх при проходженні цих пунктів. Якщо ж ви не повідомите рятувальників про це, то командир може прийняти рішення про початок пошуково-рятувальних робіт.
В Сколівському районі гірський пошуково-рятувальний загін знаходиться в м. Славське за адресою: вул. Устиновича,2, тел. (03251) 42102, (03251) 42503.

В залежності від виду і тривалості маршруту необхідно мати спеціальне якісне спорядження. Це зимове тепле взуття, наплічник, вовняний светр, вітрозахисний костюм, шапку, бахили та інші необхідні речі для походу. Важливо з собою мати запасні теплі шкарпетки (2 пари).  Також необхідно мати медичну аптечку з еластичним бинтом. Аптечка може бути одна на групу. Хоча взимку імовірність дощу є малою, все одно слід взяти накидку від дощу. Мобільні телефони, топографічні карти та GPS-приймачі завжди стануть у нагоді, так як з допомогою моб. телефона можна зв’язатись з навколишнім світом, а з допомогою GPS можна легко орієнтуватись на місцевості при поганій видимості.
Якщо зимовий похід буде з ночівлею, то тут потрібно спеціальні намети і зимові спальники.

Ще одною особливістю зими є те, що Ви будете проходити маршрут набагато повільніше ніж влітку, так як може бути багато снігу та в багатьох місця земля може бути слизькою.

У випадку поганої погоди та заметілі слід відмовитись від походу, а якщо йти в похід, то варто взяти с собою досвідченого інструктора. Також не слід йти похід при темряві чи тумані.

Пересування в горах взимку вимагає робити постійні зупинки на 5-15 хв., щоб забезпечити відповідну терморегуляцію організму. Якщо не робити такі зупинки, то організм може спітніти, а потім легко переохолодитись. На підйомах слід сповільнювати швидкість руху та постійно звертати увагу на стан найслабших учасників походу.

Слід оминати скельні ділянки на маршруті. На скелю взимку набагато складніше викарабкуватись ніж влітку, а злізти з неї ще складніше (а інколи неможливо). Пам’ятайте, що більшість нещасних випадків та смертей ставались при спусканні з скель та різких підйомів. Але, якщо вcе ж таки на маршруті є різкі підйоми, обов’язково необхідно взяти з собою льодоруби. Також у будь-якому поході лижні палиці тільки підвищать вашу безпеку та полегшать пересування місцевістю.

Круті схили взимку містять ще інші небезпеки – це велика імовірність сходження лавин та наявність карнизів. Це можуть бути накопичення снігу, під яким може бути прірва. Такі накопичення снігу можна легко не помітити і хибно вважати,  що там є тверда земля.

Якщо хоч один з учасників походу захворів, то похід слід відмінити та повернутись назад до найближчого населеного пункту.

 
Сколе - Карпати.інфо